Groove در آهنگ چیست؟

Groove نبض یک قطعه موسیقی است. رعایت زمان بندی کاملا دقیق در رابطه با Groove پنداری نادرست و مرسوم است. Groove با تقویت تنش در مقابله با زمان های یکنواخت خلق می شود. این بدین معنیست که تمامی قطعه نباید یکنواخت و با زمان بندی دقیق باشد. در واقع، اگر اجرا بسیار دقیق باشد، دیگر Groove حس لازم را برای مخاطب ندارد. به همین دلیل چندی سازی و چینش دقیق و سرضرب قطعه در DAW، احساس قطعه را کاهش می دهد. بسیار یکنواخت است، چرا که تنش ها از بین رفته است. دیگر Groove معنایی ندارد.

همه قطعات بزرگ تاریخ Groove منحصر به فرد خود را دارند. اگر قصد دارید Groove را بهتر بشناسید، به کارهای اساتیدی همچون James Brown، Sly Stone، George Clinton یا Prince مراجعه کنید. همان بخشی که به قطعه احساس بخشیده Groove است.

تصور بسیاری از افراد این است که Groove بشی از ریتم (بخصوص در رابطه با درام) است؛ ولی این تصور الزاما صحیح نیست. در قطعه “Every Breath You Take” از Police گیتار ریتم Groove را می سازد. در بسیاری از قطعات Motown Golden Age از Supremes، The Temptation، …؟

شگرد مهندس میکس در اینجا گزینش بهترین ساز برای Groove و انجام میکس حول آن ساز است.

یافتن Groove:

اگر به دنبال میکسی بی نظیر هستید، ابتدا باید Groove را صرف نظر از سازی که آن را خلق می کند، بیابید. ابتدا تمامی فیدرها را بالا برده و نبض قطعه را پیدا کنید.

سوالات زیر را از خود بپرسید:

۱. چه ساز یا سازهایی نبض قطعه است؟ درامز؟ گیتار باس؟ کیبورد؟ تکرار (Loop

۲. چه عاملی به مشخص تر شدن Groove کمک می کند؟ توازن؟ فشرده سازی؟

۳. آیا تنظیم ریتمیک مانند پرکاشن، گیتار ریتم، کیبورد و یا تکرار (Loop) در قطعه وجود دارد (به فصل ۵ مراجعه کنید)؟