کاربرد مدولاسیون در میکس و مسترینگ

مدولاسیون سومین افکتی است که برای بخشیدن بعد به قطعه کاربرد دارد. البته این کار را نه با گسترش فضا بلکه با افزایش حرکت به قطعه انجام می دهد. بسیاری از مهندسین صدا با انواع مدولاسیون آشنا هستند، ولی در رابطه با کاربرد و تفاوت های آن ها فهم جامعی ندارند.

انواع مدولاسیون:

سه نوع اصلی مدولاسیون عبارتند از: Phase shift، Chorous، و Flanye. در افکت Flanye و Chorous صدای نهایی حاصل ترکیب سیگنال اصلی وو سیگنال تاخیردار است. تفاوت این دو در این است که تاخیر در Chorous بلندتر از Flanye است. از طرف دیگر در لافکت Phaser تاخیر زمانی استفاده نمی شود.

 هر سه این افکت ها در گستره فرکانسی notchهایی می سازند که بین محدوده های فرکانسی سازهای متفاوت و خواننده

تفاوت بین این سه افکت در اینجا مشخص تر می شود. تعداد notchها در phaser کمتر بوده و به صورت یکنواخت در محدوده فرکانسی توزیع شده اند؛ این در حالی است که تعداد این notchها در Flanger و Chorous بیشتر بوده و توزیع متغیر (Harmonical) در محدوده فرکانسی گسترده شده اند. در تنیجه صدای این دو افکت معمولا خشن تر است.

Tremolo و Vibrato هم جز افکت های محبوبی هستند که به سیگنال اصلی تاخیردار نیازی ندارند. ممکن است نام این افکت ها کمی گیج کننده باشد، ولی صدای آن ها کاملا متمایز است. Tremolo سطح صدا را بالا و پایین برده و Vibrato نواک صدا را تغییر می دهد.