پانزده گام برای میکس و مسترینگ خوب

میکس کردن یک هنر است، به این معنی که برای دستیابی به یک میکس فوق العاده، احساس و تجربه بسیار مهم تر از آموزش است. در نتیجه تفاوت بین میکس فوق العاده و یک میکس ساده صرفا می تواند ناشی از عدم توجه به چند مورد جزیی باشد. در ذیل به لیست نکاتی که توجه به آن ها برای رسیدن به میکس فوق العاده ضروری است می پردازیم.

۱. آیا میکس تقابل دینامیکی (Dynamic Contrast) دارد؟ آیا با پیشرفت قطعه، این تقابل نیز افزایش می یابد؟ آیا سازهای متفاوت در بخش های متفاوت اضافه یا کم می شوند؟

۲. آیا میکس نقطه عطفی دارد؟ آیا کلیت میکس حول یک ساز مشخص یا خواننده (بخش مهم) بناب شده است؟

۳. آیا میکس نویزی است؟ آیا شمارش ها، نویز آمپلی فایرها، تدوین های نامناسب و صدای نفس ها را به درستی در میکس حذف کرده اید؟ شاید هر کدام به تنهایی مهم نباشد، ولی تجمیع آن ها بسیار مهم است.

۴. آیا قطعه از شفافیت لازم برخوردار است؟ آيا صدای تمامی سازها مشخص و متمایز است؟ آیا صدای بخش ریتم به تنهایی خوشایند است؟ آیا توازن گیتار باس، کیک و اسنیر مناسب است؟

۵. آیا صدای قطعه دور از مخاطب است؟ بری جبرا سطح واخنش و افکت ها را کاهش دهید.

۶. آیا تمامی کلمات شعر واضح است؟ هر کلمه ای باید به وضوح شنیده شود …؟

۷. آیا تمامی ملودی ها واضح هستند؟ اگر ملودی ها پوشش داده می شود، قطعه را Automate کرده تا تمامی ملودی را بشنوید، و یا تا لحظه شنیدن Automation را Tweak کنید.

۸. آیا صداها خفه و غیرجذاب شده اند؟ آیا صدای ملودی سینتسایزر، گیتار یا کیبورد خفه است؟ برای بهبود وضعیت از افکت ها بهره ببرید.

۹. آیا قطعه Groove دارد؟ آیا این قطعه مورد علاقه شماست؟ آیا سطح صدای سازهایی که در groove مؤثر هستند، به اندازه کافی بلند است؟

۱۰. مسیر قطعه به کدام سمت است؟ ایا باید صدا نزدیک و آرام باشد، یا بلند و دور؟ اگر مسیر فعلی مناسب نبود، جهت مخالف را امتحان کنید.

۱۱. میزان فشرده سازی مناسب است؟ صداها بسیار خفه نیستند؟ گوش دادن خسته کننده نیست؟ اگر به این مشکل برخوردید، میزان فشرده سازی کل را کاهش دهید. اگر به نتیجه نرسیدید، میزن فشرده سازی خواننده و یا ساز اصلی را کم کنید. سپس فشرده سازی بخش ریتم را کنترل کنید. اگر این قدم ها کارگر نبود، فشرده سازی سایر بخش های را تنظیم کنید.

۱۲. میزان اکوالایزر مناسب است؟ صدا خیلی تیز یا خیلی بم نیست؟ اگر صدا تیز بود، فرکانس های میانی بالا را در گیتارها و صدای خواننده کاهش دهید. برای صدای بم نیز فرکانس های پایین کیک و گیتار باس را بررسی کنید.

۱۳. فیدرها کاملا بالا نیستند؟ در شروع یا انتهای قطعه صدا واپیچیده نمی شود؟ به نحوی برای قطعه جای کار بگذارید که صداها واضح و سالم باشند.

۱۴. آیا میکس های جایگزین را نیز امتحان کرده اید؟ آیا حداقل یک میکس Instrumental جدا نیز انجام داده اید؟

۱۵. آیا روند میکس ها را به درستی ذخیره کرده اید؟ آیا نام فایل ها به درستی گزینش شده اند؟ فایل مستر معلوم است؟ از فایل ها پشتیبان تهیه کرده اید؟

تفاوت یک میکس فوق العاده، در رعایت همین جزئیات است. گام های بالا ممکن است زمان بر باشد، ولی قطعا ارزشش را دارد.