نشانه های یک میکس و مسترینگ معمولی

پیش از آن که به مشخصات یک میکس بی نظیر بپردازیم، خوب است نشانه های یک میکس بی نظیر را بررسی کنیم. آیا میکس شما داری مشخصات زیر است؟

  • تضادی در میکس وجود ندارد. به این معنی که ساختار موسیقیایی و یا سطح و شدت صدا در متام طول قطعه یکنواخت باشد.
  • نقاط بی هدف در میکس وجود دارد. در بین شعر هیچ …؟
  • میکس دارای نویز است. گاهی اوقات ضرب ها، هام، نویز، شمارش و حتی صدای نفس ها در قطعه قابل شنیدن است.
  • میکس شفافیت و پانچ مناسب ندارد. سازها شفاف نبوده و یا گستره فرکانسی بم ضعیف و یا اغراق آمیز است.
  • صدا در میکس دور بوده و حس نزدیکی در مخاطب ایجاد نمی کند. به دلیل استفاده از افکت ها و واخنش های زیاد قطعه حس نزدیکی با مخاطب را از دست داده است.
  • سطوح صدا متوازن نیست. سطح صدای یک ساز در طول آهنگ از بسیار آرام تا بلند متغیر است و یا بخشی از شعر و سازها قابل تشخیص نیست.
  • نتیجه میکس صداهای خفه و غیرجذاب دارد. صداهای تکراری … و یا خسته کننده در قطعه استفاده شده است. بین استفاده از یک صدا به دلیل جدید بودن و یا به دلیل این که سایرین از آن استفاده می کنند، فرق بزرگی است.

شش بخش اصلی میکس:

میکس موسیقی امروزی شامل سبک های راک، پاپ، R&B، کانتری، مدرن، Swing، drum and Bass، ترنس و یا هر سبکی بر پایه ریتم و ضرب، شش بخش اصلی دارد:

توازن. ارتباط سطوح صدای سازها در قطعه.

محدوده فرکانسی. پخش مناسب تمام محدوده فرکانسی قابل شنیدن.

پانوراما. جایابی موسیقیایی مناسب در میدان صدا.

بعد. افزودن صدای محیطی به قطعه.

دینامیک. کنترل صدای کلی قطعه در میکس.

جذابیت. خاص و جذاب کردن میکس.

بسیاری از میکسرها تنها چهار یا پنج بخش را اجرا می کنند، ولی انجام تمام آن ها برای دستیابی به یک میکس فوق العاده لازم است.

در برخی سبک ها (مانند کلاسیک و جز)، خلق مجدد شرایط آکوستیکی و در نتیجه اجرای صرفا چهار بخش اول، به میکس فوق العاده منتهی می شود. البته در همین سبک ها نیز با پیشرفت سلیقه مخاطب، دینامیک و جذابیت نیز نقش مهمی پیدا کرده است.

بخش های نامحسوس (پنهان) در میکس:

شاید فکر کنید که انجام یک میکس خوب، صرفا بالا بردن فیدرها، توازن و افزودن افکت ها است. گرچه ممکن است این روش (در rough mix) کارآمد باشد ولی برخی بخش های نامحسوس هامیت بسیار بالایی در یک میکس فوق العاده دارند. آگاهی اولین گام یادگیری است؛ در نتیجه، در اینجا به برخی از این بخش ها پیش از ش روع میکس می پردازیم.