نرم افزار Pro Tools

قیمت:

600$ یا ماه/$30pro tools first:

پلتفورم:

Windows |Mac OSX

لینک خرید:

http://www.avid.com/US/products/family/Pro-Tools

خلاصه محصول:

Pro toolsنسبت به دیگرDAW ها خاص تر است، زیرا به طور خاص برای مهندسی صدای حرفه ای، میکس و مسترینگ طراحی شده است.

سیستم های pro tools HD ست های کامل از سخت افزار و نرم افزار می‌باشند که برای نهایت کارایی در دوره های حرفه ای طراحی شده اند، و ابزار صدای آن در طی چند دهه تکامل یافته است. البته ورژن های پایین تر به خوبی محصولات استودیویی عمل نکرده، و با اینکه در هر استودیو حرفه ای pro tools به چشم میخورد به آن صورت بر روی مصرف کنندگان تأثیر نذاشته است. حتی در دسترس بودن ورژن مجانی و قدرت مند آن به صورت بین پلتفورمی نیز تاثیر چشمگیری در محبوبیت این نرم افزار نداشته است.

نقاط قوّت:

Pro tools HD حرفه ای و بسیار کاربردی طراحی شده است. که میتواند مهم ترین فاکتور در پروژه های سطح بالا باشد.

بزرگترین استودیو ها و متخصصان صدا pro tools را تجربه کرده اند، پس اگر میخواهید این کار را به عموان شغل خود انتخاب کنید ، pro tools انتخاب مناسبی است.

ابزار ضبط و ویرایش صدای آن از از ویرایش در فضای برنامه تا ضبط چند ترک به طور همزمان و مسیر دهی بسیار انعطاف پذیر و کاربردی است.

Pro tools در حال اراء یک ابزار منحصر به فرد اشتراکی می‌باشد که این امکان را فراهم می‌سازد که بتوانید به همراه سایر مهندسان در سرتاسر جهان بر روی یک پروژه کار کنید. این نرم افزار اولین DAW است که در این عرصه پای نهاده. البته دیگر DAW ها هم به زودی سیستم های مشابهی خواهند داشت.

نقاط ضعف:

Pro tools سبکی قدیمی دارد و بازمانده هایی از طراحی ها قدیمی می‌باشد که مربوط به دهه های پیشین است.قدرت و انعطاف پذیری لازم در یک پروژه حرفه ای معمولاً برای تنظیمات کاربران عادّی بی اهمیّت هستند و تنها باعث سردرگمی آنها میشود.

همانند دیگرDAW های متمرکز روی صدا، pro tools هم به سرعت ضعف هایش در خارج از حوضۀ صدا نمایان می‌شود.midi، اتوماسیون با کاربری آسان، و مسیر دهی انعطاف پذیر  همگی در مقایسه با برنامه هایی مثل bitwig و ableton ضعیف ترند.

با اینکه محبوبیت pro tools در استودیو های بزرگ با توجه به تنظیمات و محیط پیشرفته یک مزیت محسوب می شود، ولی این مزیت با یک ضعف همراه است، pro tools به اندازه کافی میان تولید کنندگان و هنرمندان متداول نیست، پس اگر با آنها کار کنید میابید که مادام مشغول میکس و یک پارچه کردن stem باشید.