میکس و مسترینگ با هدفون

گاهی اوقات امکان میکس و مسترینگ با استفاده از بلندگوهای مانیتور نیست. شب ها دیر وقت، که خانواده خواب هستند، و همچنین با وجود دیوارهای غیر ایزوله و نازک که صدا به از آن عبور کرده و برای همسایه­ها مزاحمت ایجاد می کند، ناچارید از هدفون برای میکس بهره ببرید.

میکس در هدفون چهار عیب بزرگ دارد:

  • امکان استفاده از آن ها برای ساعات طولانی مورد نیاز (۸، ۱۰ و ۱۲ ساعت) با توجه به وزن اضافه آن بر روی سر وجود ندارد.
  • عادت به زیاد کردن صدا، باعث خستگی گوش ها و در نتیجه محدودیت در مدت زمان میکس در هدفون می شود.
  • به این دلیل که میکروفون های حرفه ای و گران، صدایی فوق العاده با کیفیت دارند، ارزیابی مناسبی از نتیجه میکس را (بخصوص در فرکانس های پایین) نخواهید داشت. همین موضوع باعث می شود زمانی زیاد و غیرضروری را صرف متوازن کردن فرکانس­ها در میکس کنید.
  • طیف وسیعی از شنوندگان، میکس نهایی را در هدفون های باکیفیت گوش نمی کنند. بسیاری از مهندسین میکس به نحوی این کار را انجام می دهند، که کیفیت میکس نهایی در رنج وسیع و متفاوتی از بلندگوها قابل قبول باشد. با توجه به این موضوع باید میکس را در طیف وسیعی از بلندگوها و حتی با بلندگوهای با کیفیت پایین هم گوش کنید. کیفیت هدفون ها (البته آن ها را با گوشی ها(Earphones) اشتباه نگیرید) برای این کار بسیار بالاتر از حد نیاز است.

با این حال هدفون ها هم کاربردهای مخصوص به خود را دارند. استفاده از آن ها برای شنیدن کلیک ها، پاپ ها، و سایر نامتوازنی ها که تشخیص آن ها در مانیتور کمتر است، مناسب خواهد بود. همچنین بررسی  Paning و واخنش هم با هدفون خوب است. این به این معنی نیست که تمام میکس را در هدفون انجام دهید، ولی اگر چاره ای ندارید، از آن استفاده کنید. البته به یاد داشته باشید که به چند موسیقی دیگر هم که صدای خوبی در بلندگوهای مانیتور دارد، به عنوان مرجع در هدفون خود گوش کنید تا ارزیابی مناسبی از صدای آن داشته باشید.

سطح بلندی صدا چقدر باشد؟

یکی از پندارهای غلط میان مهندسین صدا (بخصوص بهترین ها)، انجام تمام میکس با صدای بلند است. البته بعضی از مهندسین میکس برای دستیابی به صدای متوازن­تر سطح صدای مانیتور را مانند صحبت کردن (حدود 79 دسی­بل) قرار داده، و صرفا برای بررسی گستره بم، سطح صدا را بالا می برند.

شنود با صدای بلند در مدت زمان طولانی به دلایل زیر توصیه نمی شود:

  • اولین دلیل واضح: در معرض صدای بلند بودن برای مدت طولانی صدمات فیزیکی بلندمدت به شنوایی وارد می کند.
  • صدای بلند در مدت زمان طولانی، علاوه بر خستگی گوش، خستگی جسمی نیز به همراه دارد. این به این معنی است که برای مثال به جای مدت زمان معمول ۸ تا ۱۰ ساعت کار با صدای کم، حداکثر بازدهی با صدای بلند ۶ ساعت می شود.
  • منحنی های پاسخ فرکانسی گوش در صدای بلند و کوتاه متفاوت بوده و توازن گستره بم و زیر تغییر می­کند. این به این معنی است که میکس در صدای بلند صدایی limp در سطح پایین خواهد داشت.
  • توازن در صداهای بلند تغییر می کند. میکس در صدایی بلند الزاما نتیجه مناسبی در پخش با صدای آرام تر ندارد. این به این معنی است که توازن میکس در صدای آرام با بلندتر شدن حفظ می شود. البته میکس نباید تماما با سطح صدای ثابت و پایین صورت گیرد. در واقع میکس موسیقی (بر خالاف فیلم که با تراز فشار ثابت است) در تنوعی از سطوح صدا خواهد بود؛ میکس موسیقی در سطوح بالا برای بررسی ناحیه بم، با سطح معمولی برای بررسی اکوالایزر و افکت ها، ولی توازن نهایی میکس با صدایی آرام انجام می شود.

به طور کلی، در هنگام میکس سطح صدا را تا حد خوبی در حدود 105dB-SPL بالا برده و میکس کلی خوبی انجام می دهم. به صدای بلند فقط مدت زمان کوتاهی گوش می دهم. بسیار به ندرت تمامی قطعه را با صدای بلند میکس می کنم. شاید بخش های ۲۰ تا ۳۰ ثانیه ای از قطعه را با صدای بلند گوش کنم، ولی برای متوازن کردن جزئیات قطعه آن را با صدای بسیار آرام گوش می دهم. هم سطح مکالمات روزمره که تمام جزئیات و کلمات کاملا مشخص باشند.

Allen Sides

میکس را در سطوح متفاوت انجام می­دهم. صدا را بسیار بلند نمی­کنم؛ چرا که علاوه بر خستگی، تصور اشتباهی نیز از قطعه به وجود می آورد. گاهی اوقات کم کردن صدا مزیت هایی به همراه دارد. البته میکس در هر سطح صدایی مزایا و معایب مخصوص به خود را دارد. اگر با صدای آرام گوش کنید، باس زیادی به قطعه می افزایید. اگر با صدای بلند گوش کنید، صدای خواننده را بیش از اندازه بالا می برید.

Ed Seay

برای بررسی گستره بم، با صدای بسیار بلند میکس می کنم. با صدای معمولی برای توازن صداها در میکس و با صدای 5 دسی­بل بالاتر از نویز زمینه برای دقت بیشتر میکس را انجام می­دهم. میکس صحیح با صدای 25 تا 30 دسی­بل در صداهای بلندتر نیز مناسب خواهد بود. اگر وضوح قطعه با صدای آرام خوب باشد، توازن در صداهای بلندتر هم وجود خواهد داشت. از طریق میکس با صدای آرام توازن قطعه کاملا رعایت می­شود. 

George Massenburg

 تا حد ممکن میکس را با سطح صدای پایین انجام می دهم. بررسی صدای کیک در میکس با صدای آرام دشوار است؛ در نتیجه گاها صدا را بلند می کنم. هنگامی که صدا را بلند می کنم، زود خسته می شوم. نتیجه میکس بیش از خستگی از نظر احساس و تیمبر بسیار بهتر است. 

Nathaniel Kunkel