صفحه اتصالات (Patch Panel)

در هر استودیو صدا یا نودال صدا برای اتصال ورودی ها و خروجی ها به نقاط مختلف لازم است از یک صفحه اتصال نقاط گوناگون به یکدیگر استفاده شود. به این صفحه اتصالات در مهندسی صدا Patch Panel و یا Patch Bay می گویند. در یک Patch Panel سه دسته سرکابل وجود دارند.

۱. ورودی ها: که شامل ورودی های لاین، ورودی های میکروفون، ورودی های EXT و … ورودی آمپلی فایرهای مانیتورینگ، ورودی های ماشین ضبط و … می باشند.

۲. خروجی ها: خروجی ماشین های صدا شامل Tape Recorders، Turn Tables (گروام ها)، CD Players، DVD Players، HF Tunes، DAT Players و خروجی هر ماشین پخش داخل رژی، خروجی میز صدا شامل Depres، Groups، مونیتورینگ، سونو، و …

۳. خطوط ارتباطی: سرکابل خطوط ارتباطی با استودیوهای دیگر، نودال، خطوط تلفن، یا بی سیم و …

یک Patch Panel شامل تعداد زیادی سوکت مادگی ویژه می باشد که سرکابل های خروجی ها و ورودی ها، خطوط ارتباطی که قبلا به تعدادی از آن ها اشاره شد از پشت به این سوکت های مادگی لحیم می شود. مدت هاست که کارخانه Schlumberger فرانسه یک نوع Patch Panel عرضه نموده که هم اینک در سطح دنیا و همچنین سازمان صدا و سیما استفاده می گردد. این Patch Panel با نام FRS M45837 از طرف Schlumberger معرفی شده است. هر Patch Panel از تعدادی سوکت در سه ردیف تشکیل شده است. در شکل 1 قسمتی از یک Patch Panel به عنوان مثال نشان داده شده است.

شکل 1.

شیلد تمامی کابل ها از پشت به سر وسط هر سوکت لحیم می گردد و سیم های Hot و Cold هر کابل به سوکت های طرفین لحیم می شوند. در بالا و پایین هر واحد سه تایی نام کابل های لحیم شده به آن مشخص می شود.

با در دسترس بودن کابل های گوناگون به روی Patch Panel و با استفاده از سیم های ارتباطی مخصوص  و یا رابط اتصالی U-Link ارتباط های لازم برقرار می گردد.

در بعضی موارد دو ردیف اولیه هر واحد سه تایی و یا دو ردیف انتخابی آن از پشت Patch Panel به هم وصل شده اند. در این موارد می توان از یک ردیف انشعاب استفاده نمود.