ساب ووفر در استودیو خانگی

ناحیه بم گسترده­تر و شفاف­تر برای مهندسین صدا که بیشتر کارهای خود را در استودیوی خانگی با مانیتورهای کوچک انجام می دهند، امری طبیعی است. راه حل این موضوع، افزودن یک ساب ووفر به سیستم است. انجام این کار در کل جذاب است، ولی باید به نکات زیر در این زمینه توجه کنید:

A: آیا واقعا نیازمند ساب ووفر هستید؟ پیش از خرید ساب ووفر پاسخ به این سوال ضروری می باشد. برای پاسخ به این سوال موارد زیر را بررسی کنید:

  • آیا سطح صدای مانیتورها به حد کافی بالا هستند؟

این موضوع تله ای است که بسیاری از مهندسین در استودیوهای خانگی در دام آن می افتند. این افراد به صدا در سطح بالا، حتی برای لحظاتی کوتاه گوش نمی کنند. در درجه اول، اگر با صدای آهسته به مانیتورها گوش دهید، تاکید گوش بیشتر بر روی فرکانس های میانی متمرکز می شود. این کار برای بررسی توازن کلی در میکس مناسب است ولی برای قضاوت در رابطه با ناحیه بم خوب نیست. صدای مانیتورهای خود را حداقل برای کار بر روی فرکانس های پایین، بسیار بالا ببرید. اگر هنوز هم صدای بم کافی ندارید به سراغ نکته بعدی بروید.

  • آیا مشکل آکوستیکی در محیط اتاق دارید؟ این امکان وجود دارد که فاصله مانیتورها  تا دیوارها به گونه ای باشد که امواج ایستا سبب خنثی سازی در برخی فرکانس های بم شوند. البته این اتفاق در بازه محدودی از طیف فرکانسی اتفاق می افتد و تمامی رنج بم را شامل نمی­شود. مانیتور را کمی (در حدود 30 سانتی­متر) به جلو  و عقب جابجا کرده و ببینید که توازن فرکانس بم بازمی گردد یا خیر! اگر اصلاح نشد به بخش B بروید.

B: ساب ووفرها را از همان شرکت تولید کننده مانیتورهایتان انخاب کنید. راحت ترین روش در اصلاح ناحیه بم خریداری ساب ووفری است که بهترین انطباق را با مانیتورهای اصلی دارد. به این معنی که اگر مانیتورهای شما JBL است، ساب ووفر همین کمپانی را که مخصوص برای همین سیستم­ها طراحی شده، خریداری کنید. در رابطه با Gnelec، KRK و سایر برندها نیز همین کار را انجام دهید. این موضوع تاثیر بسیار زیادی بخصوص در ناحیه کراس اور مانیتورها و ساب ووفر دارد. در صورت استفاده از برندهای متفاوت، امکان دستیابی به صدایی طبیعی در ناحیه کراس اور دشوار است.

C: ساب را به درستی کالیبره کنید. بسیاری از موزیسین ها و مهندسین صدا، سطح صدای ساب ووفر را به صورت تصادفی تنظیم می کنند. احتمال نتیجه مناسب با این کار بسیار کم است و به احتمال زیاد میکس نهایی نامتوازن خواهد بود. در اینجا به روشی برای کالیبراسیون ساب ووفر می پردازیم:

۱. ساب ووفر را از سیستم جدا کرده و یک نویز صورتی را در مانیتورها پخش کنید. سپس در نقطه مطلوب از یک اندازه گیر SPL (هر اندازه گیری، حتی در حد یک نرم افزار گوشی هم برای این کار کافی است) برای اندازه گیری تراز فشار صوت بهره ببرید. این اندازه گیر با تنظیم وزن دهی C و عملکرد کند (Slow)، باید عدد 85 دسی­بل را برای هر مانیتور به طور جداگانه در نقطه مطلوب نشان دهد.

۲. مانیتورها را خاموش کرده و آن نویز صورتی را در ساب ووفر پخش کنید. سطح را طوری تنظیم کنید که اندازه گیر در این حالت عدد 79 دسی­بل را نمایش دهد. شاید این گونه به نظر برسد که 79 دسی­بل کم است، ولی از آنجا که تعداد باندهای فرکانسی در ناحیه بم کمتر از ناحیه میانی و بالاست (سه باند برای بم و هشت باند برای فرکانس بالا)، این عدد مناسب است. ممکن است لازم باشد سطح را در حد یک دسی بل کم یا زیاد کنید.

۳. اگر ساب ووفر داری کلید تغییر قطبیت است، حالتی را برگزینید که بیشترین گستره ناحیه بم و بهترین توازن در ناحیه کراس اور را نتیجه می دهد.

اگر این گام ها را به دقت دنبال کنید، استفاده از ساب ووفر در فرآیند شنود به درستی انجام خواهد شد.