راه اندازی بلندگو مانیتور میکس و مسترینگ

در بسیاری از اوقات، جایگذاری نادرست و بی دقت مانیتورها منجر به مشکلات جدی در میکس می شود. نحوه چیدمان مانیتورها تاثیر زیادی بر روی توازن فرکانسی و تصویر استریو صدا داشته و باید توجه ویژه ای به آن داشته باشید. در اینجا به چند نکته در رابطه با چیدمان صحیح اشاره می­کنیم.

فاصله بین مانیتورها را بررسی کنید!

اگر فاصله مانیتورها کم باشد، صداها مخلوط شده و تصویر استریویی نامناسب خواهد بود. اگر فاصله مانیتورها بسیار زیاد باشد، نقطه مطلوب در فاصله زیادی پشت شما قرار گرفته و صرفا صدای یکی از جهت های راست یا چپ را می شنوید.

بر طبق قانون “Thumb” فاصله شنونده از مانیتورها باید برابر با فاصله دو مانیتور از هم باشد. به عبارت دیگر، برای مثال اگر فاصله شنونده از هر مانیتور 1.5 متر است، فاصله دو مانیتور از هم نیز باید همین مقدار بوده و با شنونده تشکیل یک مثلث متساوی الاضلاع بدهند.

البته اثبات شده که اگر فاصله تیوترها از هم 67.5 اینچ (معادل …) باشد، حالتی بهینه از تشکیل صدا در نقطه مطلوب شکل می گیرد.

شگردی عملی که شخصا آن را در گذشته انجام می دادم، این بود که دست ها را کاملا باز کرده و مانیتورها را در انتهای انگشتان دو دست قرار می دادم. این موضوع با توجه به عرض کنسول های آن زمان بسیار کارآمد بود؛ ولی با توجه به WorkStationهای امروزی، مانیتورها بسیار به هم نزدیک­تر شده­اند. اگر به این شرایط برخورد کردید، همان اصول مثلث متساوی الاضلاع را که در بالا گفته شد رعایت کنید.

زاویه بلندگوهای مانیتور را بررسی کنید!

زاویه نامناسب مانیتورها هم از دیگر عوامل مخرب صدای استریوست که منجر به میکس نادرست سازها خواهد شد. زاویه بلندگوهای مانیتور وابسته به سلیقه است. محدوده Focal Point (جایی که صدای تیوترها به هم برخورد می کند) از گوش­ها تا 60 سانتی­متر در پشت سر (به منظور حذف Hype بلندگوها) در میان مهندسین صدا متغیر است.

توصیه: از روشی کارآمد در چیدمان مانیتورها برای رسیدن به بهترین تصویر استریو، قرار دادن آینه در جلوی تیوتر و تنظیم بلندگوها به گونه ای است که تصویر خود را در هر دو آینه ببینند.