تکنیک های گوش کردن در میکس و مسترینگ

بسیاری از مهندسین صدای با تجربه، صرف نظر از میزان آشنایی و اعتماد به مانیتورهای خود، با استفاده از منابع دیگری نیز نتیجه میکس را ارزیابی می کنند. در نتیجه این امر، تکنیک های متفاوت گوش کردن طی سال ها، پیشرفت زیادی کرده است.

گوش کردن در چند مانیتور

تعداد مانیتورهای مرجع مورد استفاده در در ارزیابی میکس نهایی اهمیت زیادی دارد. اگرچه مهندسین میکس بیشتر کار خود را با استفاده از یک مانیتور اجام می دهند، ولی برای ارزیابی نتیجه حداقل از دو مانیتور دیگر (و شاید هم بیشتر) بهره ببرند. گزینه دیگر ممکن است استفاده از مانیتورهای درون دیوار در استودیوهای بزرگ، مانیتورهای میدان نزدیک دیگر مانند NS-10، Auratones، بلندگوهای کامپیوتر و یا هر منبع پخش صدای دیگری باشند. بعلاوه منابعی همچون BoomBox، بلندگوی ماشین و … ارزیابی مناسبی از نتیجه میکس در اختیارتان خواهد گذاشت.

بسیاری از مهندسین میکس پس از میکس در مانیتورهای قابل اعتماد خود با شناخت نقاط قوت و ضعف آن، نتیجه را در منابع معمولی تر بررسی می کنند. این منابع شامل بلندگوهای کامپیوتر، گوشی ها (که بسیار محبوب هستند) و حتی بلندگوی لپ تاپ می شوند.

بلندگوی دیگر فقط به منظور بررسی میکس نهایی استفاده می شود. برای مثال اطمینان از این مساله که صدای یک ساز در قطعه بسیار زیاد و یا بسیار کم نباشد. ایده دیگر این کار صدای مناسب کیک و گیتار باس در بلندگوهای معمولی (که بیشتر میان مردم مرسوم می باشند) است.

صدای مانیتورهای ثانویه نباید خیلی خوب باشند. در واقع هرچه صدای آن ها ضعیف تر باشد، بهتر است. حتی یک جفت بلندگوی کامپیوتر ارزان قیمت هم بری این کار مناسب است. ایده اصلی این کار ارزیابی صدای میکس نهایی در دنیای واقعی می باشد؛ چرا که متاسفانه، بسیاری از مردم از بلندگوهای با کیفیت پایین بهره می برند.

برخی مهندسین صدا نتیجه نهایی را در بیرون از اتاق با درهای باز چک می­کنند.

پیش از به اتمام رساندن میکس، درهای اتاق کنترل را باز کرده و در راهرو به صدای میکس گوش می کنم. در این شرایط، تمامی بخش ها باید قابل شنیدن باشند. همچنین در این حالت که نگاه مستقیم به مانیتورها و اندازه گیرها نیست، ارزیابی بهتر انجام می شود. 

 Ed Seay

از اتاق کنترل خارج شده و پشت درهای بسته به صدا گوش می کنم. شنیدن قطعه از پشت در واقعا جذاب است. همه چیز معلوم می شود. 

Joe Chiccarelli

توصیه: بسیاری از تهیه کننده های تبلیغات تلویزیونی از همین تکنیک بهره می برند: میکس نهایی را به صورت مونو در یک Auratone (و یا بلندگوی کوچک دیگری) با حداقل صدای قابل شنیدن پخش کرده و بررسی می کنند که در این حالت نیز صدا مشابه ضبط باشد. سپس کمی صدا را زیاد کرده و با قدم زدن در اتاق کیفیت آن را بررسی می کنند.

البته هنوز هم صدا در اتومبیل شخصی به عنوان استانداردی طلایی میان کارگردانان، مهندسین صدا و هنرمندان شناخته می شود. در گذشته، شنیدن قطعه هنگام پخش از رادیو بسیار مرسوم بود. با گذر زمان و پیشرفت سیستم های پخش استریو در خودروها و با توجه به مدت زمان زیادی که در خودرو صرف می شود. بسیاری از افراد با صدا در این شرایط آشنایی کامل دارند. صرف نظر از این موضوع، پخش قطعه در خودرو امکان ارزیابی مناسبی از نتیجه میکس را نیز فراهم می کند.

گوش کردن در حالت مونو

بالاخره نتیجه میکس در حالت مونو نیز پخش خواهد شد و مهندس صدا نیز باید کیفیت میکس نهایی را در سیستمی مشابه بررسی کند. گوش کردن در حالت مونو فرایندی برای بررسی پارامترهای مرتبط با زمان در میکس از قبیل هم فازی (time Coherency)، توازن و حتی Panning است.

هم فازی:

پخش میکس­های استریو در سیستم مونو کاهش دامنه و یا خنثی سازی کامل در برخی فرکانس ها را به همراه دارد. این موضوع ممکن است به دلیل خارج از فاز بودن خروجی های چپ و راست (بین ۲ و ۳ در اتصال XLR) باشد. این اتفاق که نتیجه آن شاید حذف خواننده و یا سازی خاص باشد، بسیار بد است. گوش کردن به حالت مونو، در حین میکس برای جلوگیری از این اتفاق خوب است.

توازن:

بسیاری از مهندسین صدا معتقدند که بررسی توازن در حالت مونو بهتر است. در نتیجه از این روش برای برقراری توازن در قطعه بهره می برند. همچنین گوش کردن در حالت مونو، تشخیص اثر خنثی سازی صداها روی هم را ممکن می­کند.

برای تنظیم توازن قطعه، چندین بار در حالت مونو به آن گوش می دهم. در این حالت عدم توازن یک بخش به راحتی قابل تشخیص است. 

Joe Chiccarelli

Panning:

اگرچه بسیاری از مهندسین صدا از کاربرد حالت مونو در بهبود Panning آگاه نیستند، ولی این روش امکاناتی فراتر از حالت استریو برای این کار فراهم می کند.

باور کنید یا نه، panning را در حالت مونو و با استفاده از یک بلندگو بررسی می کنم. هنگامی که در حالت مونو صدا را pan می­کنید، حالتی پیش می­آید که صدا شفاف می­شود. برای مثال اگر تصمیم داشته باشم صدای های هت را پن کنم؛ صدا را در حالت مونو قرار داده و آنقدر پن می­کنم که صدای های هت کاملا مشخص شنیده شود. این همان نقطه قوت اسریو در گسترده و بهتر کردن میکس نهایی است. “

Don smith