تنظیمات مدولاسیون در میکس و مسترینگ

بر خلاف فلنجر، Tremolo و Vibrato که احساسی هستند، افکت کروس بیشتر در گسترده تر کردن قطعه کاربرد دارد. با احتساب این نکته، مدولاسیون ها بر روی گروه ها مودرد استفاده قرار نگرفته و به صورت جداگانه بر روی سازها و صداها کارآمدتر هستند.

البته گاهی اوقات استفاده از Flanye بر روی میکس کلی خوشایند است. برای این کار می توان این افکت را بر روی باس استریو و یا یک Sub Group مجزا تنظیم کرد.

روش های مدولاسیون:

در اینجا به چند روش در افزودن مدولاسیون به میکس می پردازیم. باز هم از امتحان کردن هراسی نداشته باشید. هر کدام از روش های ذیل ممکن است در شرایط دیگر نیز کارآمد باشند.

  • برای بزرگ شدن صدای خواننده اصلی و همخوان ها:
    • از افکت Chorous با Pan  کاملا چپ و راست برای گسترده تر شدن صدا استفاده کنید؛ با افزایش و کاهش میزان افکت Chorous به مقدار بهینه برسید.
  • برای خوانندگانی که خارج از کوک می خوانند:
    • اگر برای اصلاح خواننده ای که خارج از کوک می خواند، تصمیم ندارید از Auto tune بهره ببرید، می توانید از Stereo Chorous یا Flanyer با کمی pan به چپ و راست استفاده کنید. هرچه کوک خواننده ضعیف تر باشد، مقدار مدولاسیون را افزایش دهید. این کار توجه مخاطب را به نت های خوشایند کمتر می کند.
  • به صدای خواننده تاخیر افزوده و سپس به پشت خواننده Pan کنید. سپس از افکت Chorous و Detunning بر روی صدای تاخیردار استفاده کنید. با این کار صدا آنقد رگسترده می شود که با توجه به صدا کاهش می یابد.