تعداد ساب ووفرها

بسیار از طراحی­های استریویی دو بلندگو دارند ولی بک سابووفر، چرا از دوتا استفاده نکنیم؟ در بعضی موارد استفاده از دو سابووفر مزایایی به همراه دارد ولی عموماً یکی کافی است. علت آن به این حقیقت مربوط می‌شود که برای صداهای زیر 700 هرتز شنوایی انسان تفاوت فاز میان صداهای رسیده به هر گوش را اندازه می‌گیرد. در‌حالی‌که در بالاتر از این فرکانس میزان سطح صدای دریافتی مورد سنجش است. در فضای باز، توانایی ما در تشخیص جهت صدا در محدوده صداهای فرکانس پایین همچنان دقیق است، اما این توانایی در فضای بسته از بین می‌رود. منابعی تولید  صدای فرکانس پایین (پایین‌تر از 100 هرتز) ، به دلیل اینکه معمولاً طول ‌موج صدا از طول خود منبع بزرگ‌تر است آن را در همه جهات پخش می‌کنند(منبع صدا نقطه­ای بوده و جبهه­های موج کروی تولید می­کند). زمانی که صوت فرکانس پایین در فضای بسته تولید می‌شود، کره‌های تولید شده صدا در سه بعد از دیواره‌های این محیط انعکاس می‌یابند و به خاطر تفاوت در طول مسیر طی شده توسط آن‌ها، با ضریبی از تفاوت فاز اصلی به گوش انسان می‌رسند، این موضوع تشخیص درست از تفاوت فاز را برای مغز و گوش غیرممکن می‌سازد.

بنابراین در تئوری، چون در یک اتاق گوش انسان قادر به تشخیص تعیین جهت آمدن صدای با فرکانس پایین نیست، وجود یک سابووفر کاملاً کافی است. هارمونیک‌های نتهای باس در فرکانس بالاتر از 90 هرتز توسط بلندگو تولید می‌شوند، و این مقدار زیادی اطلاعات درباره تفاوت اندازه و فاز به گوش می‌دهد. بنابراین اگرچه یک منبع فرکانس بم (مونو) موجود است، اما تصور ذهنی مناسبی آن را به استریو نسبت می‌دهد.

با وجود راضی‌‌کننده بودن تئوری بسیاری این گلایه را مطرح می‌کنند که در یک اتاق می‌توانند بگویند سابووفر در کجای اتاق قرارگرفته است! این توانایی شنوایی ویژه آن‌ها نیست بلکه طراحی ضعیف آن سابووفرها است. طراحی‌های ارزان، مواد بکار رفته ضعیف باعث تولید نویزهای زیادی می‌شوند که در طیف اصلی صدا وجود ندارد. این صداها طیف میانه فرکانسی را اشغال می‌کنند که نه‌تنها باعث می‌شود مکان‌ها به‌راحتی شناسایی شود بلکه روی فرکانس‌های اصلی میانه طیفی که بلندگوها تولید می‌کنند همپوشانی دارند. بنابراین اضافه کردن یک سابووفر ارزان به مجموعه‌ای از بلندگوهای باکیفیت، نتیجه را فقط بدتر می‌کند.

یک سابووفر خوب باید یک درایور بسیار خطی  داشته باشد (که گران است) و یک تقویت‌کننده دقیق و قدرتمند داشته باشد (که گران است) و یک جعبه یا طراحی مناسب و با مواد خوب داشته باشد (که بازهم گران است) و در واقع صرفه‌جویی از هر یک از این جنبه‌ها غیراقتصادی است. بهترین ساب ووفرها -به دلایل واضح- ساخته شرکت‌هایی هستند که سازنده بلندگوهای خوب هستند، همچون Blue Sky و ATC و Genelec و PMC و همگی سابووفر‌های عالی می‌سازند که بسیار خوب با طراحی‌های از پیش تعیین‌شده برای آنان تجمیع می‌باشند. به خاطر تطبیق‌دهی ذاتی آن‌ها و توانایی یکسو‌سازی الکتریکی مناسب آن‌ها، همه آن‌ها به‌راحتی سرهم می‌شوند.

به هنگام خرید سابووفر، نکته اصلی امتحان کردن آن در محیط شنوایی خود شما و با بلندگوهای خودتان است به‌خصوص اگر یک سابووفر از شرکت دیگری باشد، بعضی از ترکیب‌ها بسیار بهتر از بقیه تجمیع می‌شوند و تنها شنوایی در خانه، موفقیت و یا شکست آن ترکیب را مشخص می‌کند.