تاکید بر روی مهم ترین المان در میکس و مسترینگ

یافتن مهم ترین المان قطعه نیز اهمیتی مشابه و یا حتی بیشتر از Groove دارد. در بعضی موارد (مثلا در EDM، Dance، Hip-HopGroove مهم ترین المان است، در حالی که در مواردی دیگر (همچون Country یا پاپ) ممکن است این نقش بر عهده خواننده باشد.

اگرچه در بیشتر مواقع خواننده اصلی مهم ترین المان است، ولی هیچ الزامی برای این انتخاب وجود ندارد. مهم ترین المان مانند Satisfication و Start me Up از Stones یک riff باشد؛ یا مانند Clock از ColdPlay پیانو و یا در Seven Nation Array از White Strips خط گیتار باشد. این بخش باید مخاطب را مجاب به نشستن و بارها گوش دادن به قطعه کند.

یافتن المان مهم و تاکید بیشتر بر روی آن از وظایف مهندس میکس است که سطح قطعه را افزایش می دهد. مانند ههر کار خلاقانه ای این موضوع نیز به احساسات هنری مربوط می شود، ولی اثیر تجربه و استعداد را نیز دست کم نگیرید.

برای تاکید بر روی المان جذاب:

۱. پس از شناسایی المان مهم با گام های 1dB صدای آن را زیاد کنید. آیا این بخش در میکس بیشتر جلب توجه می کند؟

۲. اگر این المان فشرده نشده با 2dB فشرده سازی شروع کنید. اگر فشرده شده، نرخ فشرده سازی را افزایش دهید. با کنترل خروجی کاهش در سطح صدا را جبران کنید. حال این المان جلب توجه می کند!

۳. اگر این بخش اکوالایز شده، کمی این اکوالایزرها را تقویت کنید. اگر این بخش اکوالایز نشده، به اندازه 1dB در 5kHz به آن اکوالایز اضافه کنید. اگر باز هم این بخش جلب توجه لازم را نداشت، اکوالایز در 1kHz را نیز امتحان کنید.

۴. اگر صدای این بخش خشک بود، به آن کمی افکت اضافه کنید. این کار را با افکت های واخنش و تاخیر که در میکس به کار رفته شروع کنید. اگر کارآمدی لازم را نداشت، واخنشی برای این بخش از کوتاه (Short) تا بلند (long) به کار ببرید.

با کمک سایر افکت ها شامل مدولاسیون، تاخیر، واپیچش، و … جلب توجه به این بخش را افزایش دهید.

ابتدا تاثیرگذارترین بخش را در میکس پیدا می کنم. اگر خواننده اصلی بیشترین اهمیت و احساس را در قطعه داشت، توجه میکس نهایی خود را به آن جلب می کنم …؟

Ed Seay