بلندگو مانیتور مناسب میکس و مسترینگ

بهترین انتخاب برای بلندگوی مانیتور چیست؟ گرچه در این رابطه به انتخاب های مشخصی می رسیم، ولی هیچ کدام نمونه مورد علاقه تمامی مهندسن صدا نیست. شاید این جایگاه روزی متعلق به بلندگوهای YAMAHA NS10 و با فاصله بسیار کم از آن، Auratone 5C بود. از آنجا که مدل NS-10 دیگر تولید نمی شود، به عنوان یک استاندارد واحد کمتر مورد توجه قرار می گیرد. مانیتورهای Auratone هم بیشترین محبویت خود را در موسیقی های دهه ۷۰ کسب کردند؛ البته برخی مهندسین میکس از آن ها به عنوان مرجعی مکمل (در صورت یافتن) استفاده می کنند.

با این اوصاف مانیتوری که استفاده می کنید، نباید لزوما یک استاندارد به حساب آمده و بین مهندسین میکس محبوبیت داشته باشد. رسیدن به یک میکس مناسب با استفاده از هر جفت بلندگوی مانیتور در هر اتاقی و حتی با هدفون نیز ممکن است. تنها روش انجام این کار رسیدن به یک نقطه مرجع در رابطه با این مانیتورهاست که پیش بینی مناسبی از صدای نهایی میکس در بلندگوهای دیگر داشته باشید. به همین دلیل است که مهندسین میکس هر جا می روند مانیتورهای خود را همراه می برند (و یا طلب NS10 می کنند). مهندسین صدا با صدای این مانیتورها آشنا هستند و به این دلیل که این مانیتورها میدان نزدیک (near field) هستند، تاثیر محیط اطراف روی آن ها بسیار کم است. در نتیجه میکس مطمئن تر خواهد بود.

یکی از نکات مثبت در رابطه با مانیتورهای امروزی این است که دارای تقویت کننده داخلی هستند؛ پس نگرانی از نظر خرید تقویت کننده وجود ندارد. این موضوع مشکل بزرگی را برطرف می کند؛ چرا که تطبیق تقویت کننده با مانیتور دشوار بوده و جایگزینی آن می تواند صدای مانیتور را به کلی تغییر دهد. این مشکل با طراحی تقویت کننده درون بلندگو حل شده است. بعلاوه، هزینه تمام شده این سیستم نیز کاهش می یابد.

با این حال در اینجا به چند نکته در رابطه با انتخاب مانیتورها می پردازیم:

۱. یک مانیتور را صرفا به این دلیل که فرد دیگری گزینش می کند، انتخاب نکنید. مانیتورها دقیقا مانند گیتار هستند. این که Slash از گیتار Les Paul استفاده می کند به این معنی نیست که این گیتار برای شما هم مناسب است. ممکن است صدای آن با سبک موسیقی مورد نظر، تناسب نداشته باشد. یا حتی ممکن است وزن زیاد، باعث دشوار شدن حمل باشد. مثلا اگر مهندس میکس حرفه ای از مدل Dynaudio BM5 استفاده می کند، الزاما به این معنی نیست که این مدل برای شما هم مناسب است. ممکن است این انتخاب برای موسیقی مورد نظر شما یا محیط آکوستیکی اتاق مناسب نبوده و یا حتی صدای آن برای گوش های شما جذاب نباشد.

۲. پیش از خرید بلندگوی مانیتور به صدای آن گوش دهید. پیش از آن که یک شخص حرفه ای مانیتوری خریداری کند، در شرایط متفاوت به صدای آن گوش می دهد. چرا شما این کار را نکنید؟ البته اگر نزدیک به شهری بزرگ با وجود فروشندگان تجهیزات صدای حرفه ای نباشید، بسیار مشکل است. تازه ممکن است رابطه شما با فروشنده هم به گونه ای نباشد که امکان بررسی صدا در اتاق خود را برای شما فراهم کند. ولی حداقل به صدای مانیتور در فروشگاه گوش کنید. این موضوع بسیار مهم است و بی تفاوت از کنار آن نگذرید. برای این کار به فروشگاه تجهیزات صدای حرفه ای رفته و زمان زیادی صرف گوش کردن کنید. تا بیشترین حد ممکن به صدای هر مدل گوش کنید. چگونه صدا را ارزیابی کنید؟ در اینجا به چند مورد در ارزیابی مانیتورها می پردازیم:

  • به دنبال پاسخ فرکانسی هموار باشید. به موسیقی که با آن آشنایی دارید گوش داده و مطمئن شوید هیچ فرکانسی تقویت و یا تضعیف نشده باشد. بررسی این موضوع در ناحیه کراس اور (در حدود 1.5KHz تا 2KHz) اهمیت زیادی دارد. برای فرکانس های بالا به صدای سنج ها، فرکانس میانی صدای خواننده و گیتارها و در فرکانس های پایین به صدای کیک و گیتار باس توجه کنید.
  • از توازن فرکانسی در هر سطحی از صدا مطمئن شوید. هرچه تغییرات پاسخ فرکانسی با توجه به تغییرات سطح صدا (به خصوص در سطوح پایین) کمتر باشد، بهتر است. به عبارت دیگر توازن پاسخ فرکانسی در سطح صدای پایین و بالا باید مشابه باشد.
  • از بلند بودن سطح صدا بدون واپیچش مطمئن شوید. از بلندی صدای سالم بلندگو، با توجه به نیازهای خود اطمینان حاصل کنید. برخی مانیتورهای توان (Powered Monitors) دارای محدودکننده های درونی هستند که از بروز واپیچش در خروجی محافظت می کند؛ همچنین ممکن است از بالا رفتن صدا تا حد نیاز شما جلوگیری کنند.
  • مهم تر از همه، پیش از گوش دادن به صدای یک مانیتور آن را خریداری نکنید. برآورده کردن انتظارات تنها با گوش کردن به مانیتورها امکان پذیر است. در حقیقت خرید هیچ بلندگویی بدون گوش دادن به صدای آن پیشنهاد نمی شود. باید آنقدر به صدای یک مانیتور گوش دهید که کاملا به علاقه خود نسبت به صدای آن مطمئن شوید.

۳. به موسیقی که کاملا آن را می شناسید در مانیتور مورد نظر گوش دهید. تنها ارزیابی مناسب از صدای یک مانیتور در حالتی اتفاق می افتد که موسیقی آشنایی که در محیط های متفاوتی شنیده اید را در آن بشنوید. این امر امکان ارزیابی مناسب از کیفیت مانیتور را با توجه به یک نقطه مرجع فراهم می کند. اگر از ضبط های خود که آشنایی کامل با آن دارید موجود نبود، از CDهایی که به نظرتان ضبط خوبی دارند، استفاده کنید. در اینجا به هیچ عنوان از MP3 استفاده نکنید. از CD و یا موسیقی هایی که کیفیت آن ها بسیار بالا (۲۴ بیت یا بیشتر) است استفاده کنید. تنها در این حالت به درکی مناسب از پاسخ فرکانسی سیستم می رسید.

یکی از نکاتی که پس از سال ها نوشتن مقاله های مربوط به مانیتورها در EQ Magazine به آن رسیدم این است که در صورتی که نقاط ضعف و قدرت هر مانیتوری را متوجه شوید، امکان تطابق و استفاده مناسب از آن را دارید. برای مثال، اگر با صدای ماشین خود آشنایی کامل داشته باشید، می توانید میکس های خود را به بهترین شکل برای آن انجام دهید. همین امر یکی از مهم ترین مراجع مهندسین صدا در میکس هایشان می باشد.

این نکته که پخش میکس هایی با بهترین تجهیزات در ماشین به سرعت نقاط ضعف آن ها را برای من مشخص می کند، برای من بسیار متعجب کننده است.

Ed Seay