بلندگو مانیتور در میکس و مسترینگ

کیفیت بلندگوهای مانیتورینگ مهمترین عامل محدودکننده در کیفیت نهایی یک میکس است. در صورتی که بلندگوهای مانیتورینگ با توجه به اتاق میکس (محیط شنیداری) مناسب نبوده و یا مهندس میکس آشنایی کافی با صدای آن نداشته باشد، هیچ کدام از تکنیک های میکس کارآمدی لازم را ندارند.

تقریبا در هر استودیویی به شرط آن که مانیتورهای خوبی داشته باشد، می توانم کار کنم؛ چرا که در این شرایط حداقل به صدایی که می شنوم اطمینان دارم. حتی استفاده از میکروفون های خراب نیز در شرایطی که نهایتا صدایی مناسب از این مانیتورها پخش شود، قابل قبول خواهد بود.

Ed-seay

اتاق میکس

یکی از مسایلی که در استودیوهای خانگی توجه کمتری به آن می شود، شرایط آکوستیکی محل میکس است. البته ممکن است با تنظیم مناسب بلندگوهای مانیتور در اتاق به صدایی یکنواخت و متوازن برسید؛ ولی احتمال این موضوع بسیار کم است. اتاق نشیمن، اتاق خواب و یا پارکینگ از نظر مشخصات آکوستیکی برای این منظور طراحی نشده اند.

آماده سازی آکوستیکی اتاق برای رسیدن به شرایط مناسب ممکن است ارزان تر و راحت تر از آنچه فکر می کنید باشد. در اینجا به چند نکته در جایگذاری مانیتورها به منظور بهبود شرایط آکوستیکی اتاق میکس می پردازیم