بلندگو مانیتور با کابینت بسته

در این مقاله به انواع ساختار مانیتورها (بلندگوهای مانیتور) می­پردازیم. ساختارهای الکترونیکی مانیتورهای اکتیو(Active monitors)، پسیو(Passive monitor)، Bi-wired و bi-amped و انواع کابینت­های بسته(Sealed box)، رفلکس و … را مورد بررسی قرار می­دهیم.

انتخاب یک سیستم مانیتورینگ (بلندگوهای مانیتور) با توجه به تعدد مدل ها و طراحی‌ها، می­تواند کار مشکل و گیج‌کننده‌ای باشد. برای  شروع، سه دسته اساسی از بلندگوهای مانیتورینگ وجود داد: بافل بی‌نهایت(باکس درزگیری شده- بسته)، رفلکس (پورت‌دار)، و خط انتقالیکه کمتر متداول است. بعضی از مانیتورها از یک درایور برای بازپخش تمام محدوده فرکانسی استفاده می‌کنند، اما بیشتر آنها از بیش از یک درایور بهره می برند. همچنین گاهی اوقات، استفاده از یک ساب ووفر جداگانه اهمیت می یابد. برای قرارگیری تقویت کننده ها نیز سه آرایش متفاوت وجود دارد: پسیو، قدرت و اکتیو. بنابراین بیایید نگاهی به مزایا و معایب هر یک از این طراحی‌ها بیاندازیم.

طراحی‌های با بافل بی نهایت

ساده‌ترین نوع ساختار کابینت مورد استفاده در مانیتورهای استودیویی بافل بی‌نهایت یا کابینت درزگیری شده است. از لحاظ تئوری، یک بافل(مرز سخت) بسیار بزرگ، صدایی را که از جلوی درایور بلندگو می‌آید را از صدای با پلاریته مخالف که در پشت منتشر می­شود، ایزوله می‌کند. هر دو قسمت مخروط(در پشت و جلوی درایور) با حجم بزرگ و نامحدودی از هوا کار می‌کنند، و بنابراین شرایط آکوستیکی مشابهی را تجربه می­کنند. البته، چنین ایده‌ای در عمل ممکن نیست، و دقیق‌تر این که در ایده‌آل ترین حالت با ساخت یک باکس درزگیری شده بزرگ و جایگذاری بلندگو درون آن باید امیدوار باشیم که صدای پشت مخروط بلندگو در درون باکس کاملا جذب شود.

متاسفانه، این کار آنقدر هم راحت نیست. واضح است که پشت مخروط درمقابل حجم کمتری از هوا در مقایسه با جلوی بلندگو قرار می‌گیرد. در نتیجه، بلندگو در هنگامی که به سمت داخل حرکت می‌کند در‌جه بیشتری از مقاومت آکوستیکی را نسبت به هنگامی که به سمت خارج حرکت می‌کند حس می‌کند. این امر بر روی مشخصه‌های مربوط به واپیچش سیستم تاثیر می‌گذارد.با وجود استفاده از بسیاری مواد جاذب نیز رزونانس‌های داخلی و شکل­گیری امواج ایستا طبیعت صدا را دستخوش تغییر قرار می­دهند.

سر انجام، پاسخ فرکانس بم این نوع از کابینت در مقایسه با ساختارهای دیگر بسیار محدود شده است. برای یک اندازه مشخص کابینت، کاهش دامنه در فرکانسی نسبتا بالا آغاز می‌شود. در قسمت جانبی، با این حال پاسخ فاز بسیار هموار بوده و با شیفت فاز نسبتا کمی همراه است. شیب آن نیز نسبتا کم بوده و متوسط آن 6dB/Octave است. در واقع، به دلیل انحراف کم، حتی اسپیکرهای با بافل بی‌نهایت کوچک می‌توانند در فرکانس‌های بسیارکم نیز صدایی قابل شنیدن ایجاد کنند.

در نظر بسیاری از افراد طراحی با بافل بی‌نهایت مناسب و راه‌حلی با کمترین ریسک برای بلندگوهای مانیتورینگ می‌باشد. لازم به ذکر است که دو مدل پر استفاده در میکس، Auratone و Yamaha NS10 هر دو بافل بی‌نهایت هستند. یکی از باشکوه‌ترین طراحی‌های بافل بی‌نهایت و با کیفیت عبارتست از LS3/5A – که یک طراحی درون خانگی BBC است که به دهه 1970 بازمی‌گردد.

مثالهایی دیگر از بلندگوهای مدرن و با تکنولوژی بالای بافل بی‌نهایت عبارتند از: مانیتور K+H O 300D، بیشتر مانیتورهای AVI، و مانیتورهای کوچکتر ATC. این بلندگوها دارای صدای طبیعی صاف، به همراه شفافیت در صدای میانی ناشی از طراحی مناسب باکس می‌باشند. برای بسیاری،کیفیت و شفافیت بالای این بلندگوها با وجود صدای بم ناپخته عاملی بر ارجح دانستن آنهاست.