انتخاب هدفون‌ مناسب برای میکس

به مانند بلندگوها، صدای هر ساخت و مدل هدفون متفاوت بوده و به همان اندازه که پول می‌دهید محصول با کیفیت می‌خرید. با‌این‌حال می توان هدفون‌های بهتری را با صرف هزینه کمتر گزینش کرد.

بر خلاف بیشتر سازندگان بلندگو، طراحان هدفون برای رسیدن به پاسخ فرکانسی کاملا صاف و هموار تلاش نمی‌کنند. بیشتر هدفون‌ها دارای یک تقویت تا 4 دسی بل بین 40Hz و 500Hz می‌باشند، تا این حقیقت را که شما با بدن خود فرکانس‌های بم را در مقابل بلندگو حس میکنید جبران کنند. در فرکانس‌های بالاتر از KHz1 آنها عموما نشان‌دهنده یک رول‌آف آرام(تضعیف صدا) هستند (عموما 5dB پایین‌تر از 20KHz) تا وجود درایورها را در مقابل شما شبیه سازی کند.

تنوع مدل هدفون در بازار فراوان بوده و برخی از آنها برای میکس کردن بهتر از بقیه می‌باشند. هدفونهای سنتی یا’can‘ها که آنها را ‘circum-aural‘می­نامند گوش خارجی را کاملا پوشش می دهند. نوع دیگر هدفونها ‘spura-aural‘است که بر روی گوشها قرار می گیرند. هر دو نوع این هدفونها در انواع پشت بسته و پشت باز موجود هستند. ساختار طراحی‌های با پشت باز درایورها را در در تماس با دنیای بیرون قرار داده و ترکیبی از صدای اتاق و هدفون را برای شنونده پخش می کنند. البته نوازندگان هنگام ضبط از آنها استفاده کمتری می‌کنند زیرا صدای آنها در میکروفون نشتی ایجاد می‌کند. برای کاربردهای مشابه، هدفون‌های پشت بسته بسیار مناسب تر بوده و در صورتی که شما در یک محیط شلوغ باشید، هدفون های پشت بسته برای میکس مناسب‌تر هستند. با این حال ایزولاسیون می‌تواند منجر به عرق کردن گوش‌ها، و نامناسب‌تر کردن این هدفون ها برای دوره‌های میکس طولانی شود.

بسیاری از پلیرهای CD یا MP3 از ایربادها (US) (یا ایرفون ها (UK)) بهره می برند که بر روی گوش خارجی نصب می‌شود. این‌ ماژول ها کیفیت صدای مناسبی دارند. این هدفون ها ایزولاسیون کمتری دارند و مثلا در هنگام پیاده‌روی تند می‌توانید صدای ماشینی را که از پشت سر می‌آید بشنوید. سرانجام، فون‌های کانال (یا مانیتورهای داخل گوش) در درون کانال گوش قرار گرفته و می‌توان با انتخاب درزگیرهای متفاوت مدل مناسبی برای گوش‌ برگزید. اگر (و تنها اگر) یک درزگیر کارآمد داشته باشید، به گستره بم و ایزولاسیون مناسب از محیط بیرون می­رسید. بنابراین فون‌های کانال استاندارد  برای قضاوت در مورد فرکانس بم تصادفی عمل می کنند.

با این حال، برای میکس، بیشتر مدل های پشت باز مناسب تر است. (برای راحتی و خنک شدن گوش‌ها در دوره‌های طولانی) و اطراف-شنیداری (برای عمیق‌ترین و طبیعی‌ترین ناحیه بم). سری HD650 سنهایزر (www.sennheiser.co.uk)، به دلیل پخش جزئیات باورنکردنی و طبیعی صدا، همچنین گستره بم، بسیار محبوب است. برای آنهایی که معتقدند صدای سری HD650 آرام و بدون هیجان است، Grado RS2 (www.gradolabs.com) می‌تواند برای بهره‌وری از جزئیات هرچه بیشتر مناسب باشد.این در حالیست که دیگران عقیده دارند سریAKG’s K701 (www.akg-acoustics.com) دارای شفاف‌ترین صدا در بین همه می‌باشد. انتخاب تقویت‌کنندگی هدفون باعث تغییر در گزینش هدفون می­شود؛ چرا که تفاوت این مدلها هریک از آنها را برای کاربرد خاصی مناسب می­کند. اگر شما نیاز به ایزولاسیون دارید، یک مدل پشت‌بسته که ترفندهای صداگذاری را واقعی کرده و ناحیه بم گسترده ایجاد می‌کند، و هنوز برای کار در دوره های طولانی راحت است، MDR7509 سونی  را گزینش کنید که (www.sony.com) دارای یک طراحی تاشوی تمیز بوده و برای ضبط در محل به صورت دستی نیز استفاده می‌شود. سونی اخیرا دیگر این مدل را تولید نمی‌کند (گرچه ممکن است تعداد زیادی از فروشندگان آنها را به صورت استوک داشته باشند)، و آن را با MDR7509 HD جایگزین کرده است.