انتخاب نرم افزار ضبط (DAW) مناسب

در تکنولوژی قانونی به نام مفهوم بیشتر(Moore) وجود دارد.طبق این نظریه تعداد ترانزیستور‌های یک چیپ ست هر 24 ماه دو برار میشود.در اصطلاحات استودیویی، این موضوع به این معنی است که هر سال کامپیوتر‌ها با سرعتی سرسام آور قوی‌تر میشوند. کامپیوتر‌های قوی‌تر یعنی نرم افزار ‌های قوی‌تر , و در صنعت موسیقی این موضوع را به طور واضح می‌بینیم. قدرت یک DAW  در اوایل قرن 21 به هیچ وجه قابل مقایسه با بهترین DAW های 2016 نیست.

مهندسان ضبط در دهۀ هشتاد میلادی هرگز نمی‌توانستند تنظیم زیر و بمی صدای خواننده  توسط نرم افزار را تصور کنند. تقویت کننده‌ های مجازی از خیال پردازی های مهندسان دهۀ نود بود و استودیو های خانگی و با هزینه کم تا قبل از قرن 21 ممکن نبود.

همه‌ی این ها به این معنی است که امروزه نرم‌افزار های استودیویی حرفه ای (DAW ها) امکاناتی غیر قابل تصور در کنترل و  بهینه سازی آهنگ ها ارائه می‌دهند.

قبل از سرمایه‌ گذاری در نرم‌ افزارهای حرفه ای  ضبط مطمئین باشید که زنجیرۀ سیگنال از با کیفیت ترین اجزائی که در دسترس دارید  تشکیل شده باشد! اهمیت زنجیره سیگنال از نرم افزار استودیو نیز بیشتر است.

به DAW ها در استودیو های حرفه ای ضبط توجه ویژه ای میشود ، ولی به یاد داشته باشید که  همیشه زنجیره صدا مهمترین عامل در تعیین کیفیت است. و این موضوع بیشتر وابسته به میکروفون , تقویت کننده های میکروفون، دیگر پردازنده ها و مبدل ها قبل از ذخیره روی هارد است. اگر زنجیره سیگنال نامناسب باشد، پایه‌ی کار ضعیف خواهد بود.

DAWهای مدرن همگی دارای امکانات قابل مقایسه هستند و تقریباً هر انتخاب حرفه ای حداقل نیاز های شمارا تأمین میگند.با این حساب، فرق های عمده یی در نهوه ورود به ساختارو یا نقاط تمرکز DAW های خوب وجود دارد. ممکن است نرم افزاری بر روی ساخت موسیقی یا میکس و مسترینگ تمرکز بیشتری داشته باشد. یا ممکن است ویرایشگر(Editor) قوی برای سیگنال های صوتی داشته باشد، ولی ویرایش های MIDI آن ضعیف باشد . البته قابلیت استفاده برای اجرای زنده یا قیمت نیز فاکتورهای مهمی هستند.

وقتی که شما تازه اوّل راه هستید و میخواهید تازه شروع کنید یا وقتی قصد تغییر پلتفورم دارید و میخواهید برای پلتفورم بعدی خود برنامه ای مناسب انتخاب کنید انتخاب مناسب ترین DAW می‌تواند کار سختی باشد. در ادامه ما چندی از بهترین DAW های 2016 را به شما معرفی خواهیم کرد.