استفاده از ریورب برای خواننده و سازها

یکی از نگات مهم در استفاده از ریورب، تاثیر منفی فرکانس بم در خفه و مبهم کردن صداست. همچنین فرکانس های بالا نیز کمی ناخوشایند به نظر می رسند. در نتیجه تضعیف صدا در این دو ناحیه انتخاب مناسبی خواهد بود. محدوده مناسب برای صدا (که خارج از آن تضعیف انجام می شود) در حدود 200Hz تا 10kHz است. زمانی که واخنش بر روی صدا استفاده می شود، گاهی اوقات تضعیف در میانه باند (حدودا 2kHz) که شامل فرکانس های آواهای همخوان (Constants) خواننده می شود، صدا را نرم تر و دلنشین تر می کند. این روش در رابطه با افکت های تاخیر و مدولاسیون نیز کاربرد دارد.

برای سازها

منحنی استودیوهای Abbey Road از دهه ۶۰ در میکس های موفقی روی سازها کاربرد داشته است. در این منحنی در گستره فرکانسی کمتر از 600Hz و بالاتر از 10kHz تضعیف صورت می گیرد. این اکوالایزر باعث می شود که نتیجه نهایی واخنش در قطعه بسیار نرم تر و دلنشین تر باشد. با استفاده از این منحنی، افزایش واخنش منجر به Washed Out شدن صدا نمی شود. البته همواره در این مسیر صدا را مانیتور کرده و نتیجه را کنترل کنید.

برای درامر:

استفاده از واخنش بر روی درامز از آن جهت که حفظ عمق صدای محیطی زیاد نشود،‌چالش برانگیز است. با تغییراتی کوچک بر روی منحنی اکوالایزر Abbey Road و کاهش باند فرکانسی بالا به 6kHz، 4kHz یا 2kHz این مشکل را کاهش دهید (به شکل ۸.۱۲ مراجعه کنید). با این کار نه تنها عمق قطعه افزایش می یابد، بلکه صدای محیطی نیز بسیار کم و کنترل شده خواهد بود.

این تنظیمات اکوالایزر در کنار افکت واخنش عملکرد جذابی دارد. البته استفاده از آن بر روی تاخیر و مدولاسیون نیز نتیجه ای رضایت بخش خوهاد داشت. افزایش عمق بدون تاخیر و افکت متمایز در میکس نهایی حاصل می شود. البته اگر انتظار دارید تاخیر و یا واخنش متمایز و مشخص شنیده شوند، محدوده بالای این فرکانس را افزایش دهید.

پیشنهاداتی برای اکوالایزر واخنش و تاخیر:

  • برای آن که افکت متمایز شنیده شود، صدای آن را تیزتر کنید.
  • برای آن که افکت در قطعه حل شود، صدا را خفه تر کنید (فرکانس های بالا را حذف کنید).
  • برای سازهای شلوغ تر مانند درامز، فرکانس های پایین را تضعیف کنید.
  • اگر اجرای یک ساز فضاهای خالی داشت، با افزایش فرکانس های بم این فضاها پر می شوند.
  • اگر منبع صدا در حالت مونو ضبط و کاملا به یک طرف Pan شده است، با استفاده از افکت استریو، یک کانال را تیزتر و در مخالف منبع Pan کنید. کانال دیگر را بم تر و در جهت منبع Pan کنید.